Röportaj: Residorm Balıkesir Yurt Müdürü Kaan Yüksel

O öğrencilerin Kaan Abi’si, Residorm Balıkesir’in vazgeçilmezi… Aklındaki soru işaretlerine yenilerini ekledik ve Kaan Yüksel ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Sizi tanımayan öğrencileriniz için kısaca kendinizi tanıtır mısınız?
Samsun’un Bafra ilçesinde doğdum. Evliyim ve yakında baba olacağım. Balıkesir Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksek Okulu’nda Konaklama İşletmeciliği programında lisans eğitimimi tamamladım. Mezun olur olmaz yüksek lisans sınavlarına girerek Balıkesir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalında Yüksek Lisans eğitimine başladım. Uzmanlığımı almak için büyük ölçekli yurtlarda hizmet kalitesinin geliştirilmesi ve hizmet kalitesi algısı üzerine çalışmalar yaptım. Aynı zamanda pazarlama, beden dili, kalite sistemleri, ulusal ve uluslararası birçok sertifikalı eğitim ile kendimi geliştirmeye çalıştım. Profesyonel sporcuyum, 12 yıl profesyonel olarak hentbol oynadım ve birden fazla Türkiye derecesi kazandım. Bunun yanında uzak doğu sporları ile ilgilendim. İlk liderlik deneyimimi lise yıllarında Türkiye derecesi aldığımızda takım kaptanı olduğumda kazanmıştım. Hizmet sektörü olan konaklama işletmelerinde yaklaşık 8 senelik yöneticilik deneyimim var, Residorm Balıkesir’de yaklaşık 5 yıldır yurt müdürlüğü yapıyorum ve severek yaptığım bir işe sahip olduğum için kendimi şanslı hissediyorum.

Balıkesir Üniversitesi’nden mezun biri olarak Balıkesir’de öğrenci olmayı nasıl tanımlarsınız?
Ben Balıkesir Üniversitesi’ne ilk geldiğimde inşaatlar, bozuk yollar ve yalnızca 5 fakültenin olduğu bir kampüs vardı. Şu an eskiye kıyasla kampüsün geliştiğini ve üniversitenin her geçen yıl biraz daha büyüdüğünü söyleyebilirim. Samsun ile karşılaştırdığımda Balıkesir şehir olarak küçük ve üniversite yeni gelişi-yor. Arkadaş çevreniz güzelse, vaktinizi dolu dolu geçiriyorsanız Balıkesir güzel bir şehir. Küçük şehirde hayat daha kolay ve zevkli. Sosyal imkanlar kısıtlı olsa da sıkılmamak için öğrenci kulüplerine girerek sosyal çevrenizin gelişmesini sağlamanız ve arkadaşlık ilişkilerine önem vermeniz gerekiyor. Balıkesir’de bizim öğrencilik zamanımızda şehir halkı çok alışkın değildi öğrenci yaşamına, şimdi binlerce üniversite öğrencisinin bir arada yaşadığı bir alanda öğrenci olmayı çok isterdim açıkçası. Zamanını iyi değerlendiren, sorumluluklarını yerine getiren, ai-leden gelen maddi imkanları öğrencilik yaşamı ile doğru orantılı kullanabilen, bilinçli, aile ve kültür değerlerini yitirmeyen, gelişen, çalışkan, dürüst, aktif bir kişi öğrencilik yaşamını nere-de olursa olsun bence güzel geçirebilir. “Residorm’da kuracağın dostluklar geleceğine yapacağın en büyük yatırım.” derdim öğrencilerime. Şu an mezun olan öğrencilerim ile karşılaştığım-da, yurda ilk geldikleri yıl kurdukları arkadaşlıklarını hala devam ettirdiklerini görünce duygulanmamak elde değil…

Sizin üniversite yıllarınız nasıl geçti? Unutamadığınız bir anınız var mı?
Benim üniversite yıllarım çok hareketli ve çok eğlenceli geçti. Sanırım sporcu olmamdan kaynaklı çok enerjik bir yapım vardı, uykuyu pek sevmezdim. Okuldan çıkar çıkmaz işe gider ve vakit kalırsa arkadaşlarımla zaman geçirebilirdim. Üniversite hayatımın ilk yılında, devlet yurdunda sadece bir hafta kalabildim. Daha sonra özel yurtta kalmaya başladım. Yerinde duramayan, çok hızlı düşünüp karar alan ve uygulayan bir kişiliğim vardı. Hocalarım konulara farklı yönlerden baktığımı söyler. Bazen derslerde konudan sapar, asıl konu işlenemeden ders biterdi. Karadenizli olduğum için olabilir. Sınavlara bir gün önce hazırlanırdım. Üniversiteli olduğumu hukuk sınavına çalıştığım gece anlamıştım. 180 sayfa not (sınıfın en çalışkanından), yüzlerce kanun ve hocamın önemli dipnotu “hepsinden çıkabilir çalışın arkadaşlar”… Gece 24.00’dan önce ders çalışmaya başlayamazdım, başladığımda da 06.00’ya kadar bırakmaz, bitirir ve o sınav-dan iyi bir not ile de geçerdim. Üniversite yıllarıma dair unutamadığım bir anım var. Üniversiteyi kazanıp Balıkesir’e geldiğim ilk yıl ailemizin maddi durumu pek iyi olmadığı için konaklama bursu veren devlet kurumlarına bağlı yurtlara müracaat etmiştim. Ağabeyimle birlikte bu devlet destekli yurtlardan bir tanesine gidip müdürü ile görüşmek istedik, randevu aldık. Ağabeyim ailemizin durumundan bahsetti ve maddi imkanlarımızın yeterli olmaması sebebiyle yardım rica etti. Yurdun müdürü hangi bölümü kazandığımı sordu, Turizm İşletmeciliği dediğimde beklemediğimiz bir tavır ile karşılaştık ve “Kusura bakmayın yardımcı olamam, sizin gibi binlerce insan var.” diyerek kibar bir şekilde bize kapıyı gösterdi. Aradan 5 sene geçti ve ben yüksek lisans öğrencisiyken Residorm’da yurt müdürü oldum. Bir gün bahsettiğim bu yurdun müdürü “Residorm yurt müdürü”nden randevu istedi. 🙂 Tabii ki görüşmeyi kabul ettim ve biraz heyecanlandım, 5 sene önceki an gözümde canlandı. İhtiyaç sahibi öğrencilere destek olduklarını ve yurt mü-dürü olarak benim nasıl yardımcı olabileceğim ile ilgili hem bilgi almak hem de tanışmak için geldiklerini aktardılar. “Beni hatırladınız mı?” diyerek yurt müdürünün gözlerinin içine baktığımda sanırım anımsadı ve o bakış ile birçok cümle kurduğumu söyleyebilirim.

Residorm’u nasıl bir marka/kurum olarak değerlendiriyorsunuz?

Residorm markasının ilk oluşumunda görev aldım. İnşaat süreci ve projelerin hazırlanması dahil her şey çok iyi hesaplanarak, dikkatle, özenle ve profesyonelce çalışılarak ortaya çıkarıldı. Bu nedenle çevresel etkileri, öğrenci taleplerini değerlendiren, özellikle insana değer veren, çevreye duyarlı, uluslararası standartları uygula-yan, sürekli gelişen aynı zamanda kontrollü büyüyen bir marka olduğunu söyleyebilirim. Residorm, Türkiye’de otelcilik sektöründen sonra, hizmet sektörüne yeni bir anlayış getirerek hedef kitlesi öğrenci olan ve zincir yapı olarak faaliyet gösteren büyük ölçekli konaklama tesisleri arasında ilk sıralarda yer almakta olup, devlet yurtlarının karşılayamadığı ihtiyacı özel iştirak olarak karşılamakta ve üniversite öğrencilerinin yalnızca barınma ihtiyacının karşılanmasının yeterli olmadığını düşünen, sosyal ve kültürel olarak bilinçli bireyleri de topluma kazandırarak, kaliteli yaşam standartları ile öğrencilere artı değer katan bir yapı olmuştur. Öğrencilerine sosyal sorumluluk kapsamında destek olan, çalışma ve kendilerini geliştirme imkanı sunan, onları iş hayatına hazırlayan, daha iyi hizmet için sürekli kendisini yenileyen bir yapı… Bu yapının büyümesinde ve gelişiminde katkıda bulunmaktan dolayı mutluyum.

Residorm’da günleriniz nasıl geçiyor, neler yapıyorsunuz?

Ben programlı ve zamanı kontrol ederek çalışan bir yöneticiyim. İşim bitmeden rahat edemem. Beş farklı ajan-da kullanıyorum, her ajandanın bir anlamı ve takip çizelgesi var. Ofisime girdiğimde ilk işim gece raporlarının ve günlük raporların incelenmesi olur. Talep ve şikayetler, teknik sorunlar, temizlik, güvenlik, internet gibi konu başlıklarını değerlendirir, sorunlara çözümü ekip arkadaşlarımla belirlerim. İşimizin bir parçası olan personel yönetimi en önemli sorumluluklarımızdan birisi. İyi bir ekibe sahipseniz iş yükünüz hafifler ve istenilen sonuca kısa sürede varabilirsiniz. İdari ofisteki ekip arkadaşlarıma her gün yurda geldiğimde selam verir, tokalaşırım. Gülümseyerek güne başlamaya çalışıyorum. Raporlar ve toplantılar, beyin fırtınası, ekip çalışanlarının önerileri bu işin vazgeçilmezi. Asistan öğrencilerimiz ile haftada en az bir gün sohbet ederek haftayı değerlendiriyoruz. Öğrenci olmaları bize ciddi artılar katıyor, onlardan birçok şey öğreniyoruz. Düzenli programlar yapmak gerekiyor, bazen rastgele binada odaları gezip öğrenciler ile konuşuyorum, bazen gece öğrenci gibi yurtta eşofmanlarım ile gezerek sorunları yakından örmeye çalışıyorum. Genç olduğum için hala müdür olduğumu bilmeyen ve beni tanı-yamayan öğrencilerim oluyor. 🙂 Birlikte yemekler yapıyoruz, onlarla sohbet ederken memnun olmadığı unsurları öğrenmeye çalışıyorum. Bizim işimizde sorumluluk alanı biraz fazladır. 1300 üzerinde öğren-cinin yanında, ekip arkadaşlarınızı doğru yönetmeniz, çarşı alanındaki işletmelerinizi kontrol etmeniz, öğrenciler arasındaki ilişkiyi iyi tutmanız, veliler ile görüşmeniz, departmanlar arası her bilginin eksiksiz ve aktarımının doğru yapıldığından emin olmanız gerekiyor. Bina turlarınızı iyi yapmanız, farklı gözlem yapabilmeniz ve hızlı çözümler üretmeniz olmazsa olmazlardan. Ben öğrencilerim ile vakit geçirmeyi, onları dinlemeyi ve vakit buldukça onlarla konuşmayı çok seviyorum.

Bu kadar kalabalık ve genç bir kitleyle sürekli iletişim halinde olmak nasıl bir duygu? Zorlandığınız zamanlar oluyor mu?

Residorm’da yurt müdürü olmak…Sürekli değişim, ciddi ve önemli sorumlulukları taşıyabilme, farklı tecrübelerden dersler çıkarma, sürekli öğrenme ve kendinizi geliştirmek zorunda olduğunuzu hissettiriyor. Öğrencilere hitap edebilmek için onlar gibi düşünebilmelisiniz, ortak paydayı görebilmeli, orta noktada buluşmalısınız. Çünkü binlerce farklı karakter, her gün farklı şeyler düşünen, ailesinden yeni ayrılmış, karakterlerini oluşturmaya, yaşamlarını şekillendirmeye çalışan, hareketli, farklı aile kültürlerinden gelen Türk ve yabancı öğrencilerin olduğu bir çevrenin içerisindesiniz. Zorlandığım zamanlar oluyor gerçekten ama öğrencim mutlu değilse ben de mutlu olamıyorum. Ben samimiyet ve doğallıktan yanayım, onlara ağabey gibi yaklaşmaya çalışıyorum ve bana bu şekilde baktıkları sürece iyi anlaşa-biliyoruz.

Yaptığınız işi sevmenize neden olan en önemli etken nedir?

Bu işi sevemezseniz bu kadar sorumluluğun üstesinden gelmeniz mümkün değil. Nesil her geçen sene değişime uğrayan bir yapıya sahip. Bir yıl önce konaklayan öğrencilerinizin bakış açısı ile bir yıl sonra konaklayanlar arasında her yönden fark oluştuğunu hissediyorsunuz. Yeni yöntemler bulmak sizin elinizde. Yaklaşım şeklini değiştirmeli ve kendinizi iyi ifade ederken öğrencileri de iyi anlamalısınız. Bu konulara mümkün olduğu kadar dikkat etmeye çalışıyorum. Genç yönetici olmanın avantajlarını kullanıyorum. Birbirimizi anlayabiliyoruz, genç ve dinamik bir ekibimizin olması da burada ciddi avantaj. Öğrenciler özellikle sınav zamanları çok hassas oluyorlar, hemen tepki verebiliyorlar. Sabırlı ve anlayışlı olmak başlıca kurallarımız arasında. Sakin yanlarını çok seviyorum, pratik zekalarına hayran olmamak elde değil. Duyduğumuz, yaşadığımız o kadar çok şey oluyor ki gün içerisinde bazen şok oluyorum, bazen kahkaha atıyorum, bazen düşünürken yorulup karar veremiyorum. Topluma, ülkeye katkı sağlayan, çalışkan, üretken, bilinçli ve anlayış seviyesi yüksek, zeki, dürüst, iyi niyetli, dikkatli, empati kurabilen gençlerin içerisinde olmak ve bu özelliklerdeki bireyleri topluma kazandıran faaliyetlerde bulunmak bu işi sevmemdeki en önemli nedenlerden sanırım.

Öğrencilerinize vermek istediğiniz en önemli tavsiye nedir?

Türkiye fırsatlar ülkesidir aslında. Çalışkan insanların sayısı, çalışmayıp beklenti içeri-sinde olan insan sayısından daha düşük olduğu için, gençlerin doğru adımları öğrencilik zamanlarında atmaları ve fark yaratmaları çok önemli. İyi bir etiket zaman kazandırır… Artık eğitimi herkes alıyor, farklı olabilmeli, kendinizi iyi ifade ede-bilmelisiniz. Bilginizi kullanabileceğiniz yetenekleriniz ve özgüveniniz oluşmalı, sosyal bir insan olmalısınız, karamsar ve demotive, melankolik yapıdan uzak dur-malı, istediğinizi elde etmek için sonuna kadar savaş-malı, vazgeçmemeli, yaptığınız her işte en iyisi olmaya çalışmalısınız. Zaman çok hızlı ilerliyor, zamanı doğru yönetmek, doğru zamanda ve doğru yerde olmaya çalış-malısınız, en kötü karar bile kararsızlıktan iyidir. Hayır demeyi bilin, size zarar verdiğini düşündüğünüz şeyleri hayatınızdan çıkartın, pozitif olun ve gülümseyin… 🙂

Sene içerisinde öğrencilerimizi Residorm’da neler bekliyor?

Birçok organizasyon ile stres atacağız, spor müsabakaları bunların başında geliyor. Futbol, masa tenisi, turnuvaları, yılbaşı partisi, Resifest bahar şenlikleri, be-lirli zamanlarda sosyal yardımlaşma projeleri… Ayrıca bu sene tiyatro, dans, müzik gibi çeşitli aktivitelerin olduğu, bu aktivitelerin organize edildiği öğrenci kulüpleri oluşturacağız ve güzel bir yıl geçireceğiz.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Tüm öğrencilerimize 2015-16 yılında vize ve finallerinde bol başarı diliyorum, sınavlara çalışırken sabır ve huzur, sağlıklı, neşeli, birlikte geçireceğimiz nice güzel yıllar diliyorum. Biz büyük bir aileyiz, teşekkürler…

Residorm, 21 March 2016