Boş Zamanını Nasıl Verimli Geçirebilirsin?

Yaz tatili neredeyse bitmek üzere, okul da başladı başlayacak… Tatile gittin ya da gitmedin. Şimdi ise evdesin ve boş zamanınını nasıl geçireceğini bilmiyor musun? İşte sana evdeki zamanını hem iyi değerlendirebileceğin hem de eğlenceli hale getirebileceğin birkaç öneri…

  • Online kurs/ders al

Şimdilerde oldukça revaçta olan online eğitim sitelerinde bilgisayar bilgisinden yazarlığa, tarihten fotoğrafçılığa kadar birçok alanda istediğin kadar ders alabilir, yetenek ve bilgi düzeyine katkıda bulunabilirsin. Hem de hiçbir yerde bulamayacağın uygun fiyatlara.

  • Okumaya daha çok zaman ayır

Uzun süredir okumayı planlayıp da daha önce hiç okumadığın yazarların eserlerini okumakla başlayabilirsin. Klasik bir eser de olabilir, çok satan listesinden herhangi biri de olabilir. Hatta bu bir kitap olmak zorunda bile değil. Dergi, gazete, e-dergi veya teknoloji, mizah, edebiyat ve güncel haber sitelerini okuyabilirsin. Yeter ki okumayı bir alışkanlık haline getir. Boş zamanını okuyarak değerlendirmek kadar ruhu ve zihni doyuran çok az şey var.

  • Dizi/film seyret

Herkesin o çok konuştuğu dizi ve filmleri seyretmeye başlamanın tam sırası! Arkadaşlarınla veya ailenle eğlenceli vakit geçirmek için oldukça basit bir öneri aslında. Ama bir de orijinal dilinde altyazılı içerikler seçersen öğrenmek istediğin yabancı dile kulağını da alıştırmış olursun. İlgi duyduğun bir alanda belgesel seyretmek de kulağa hiç fena gelmiyor.

  • Spor yap

Biraz hareket her zaman iyidir. Evde rahatlıkla uygulayabileceğin egzersizlerle hem vücuduna hareket katmış olur hem de boş vaktini faydalı ve eğlenceli bir iş yaparak geçirmiş olursun. Bakarsın enerjin de yerine gelir! Sana tavsiyemiz yalnız başına değil de bir arkadaş veya ailenden biriyle egzersiz çalışman olur. 🙂 Hem işin eğlencesi artar hem de daha güvende olursun. 🙂

  • Aşçılık becerilerini geliştir

Belki üniversiteye yeni bir şehirde başlayacaksın ve ev rahatlığından uzaklaşacaksın. Ya yurtta kalacaksın ya da eve çıkacaksın. Her halükarda ucundan da olsa yemek yapmayı öğrenmen lazım. Ama senin işin kolay, artık öyle kalın yemek kitapları ya da kulaktan dolma yemek tarifi öğrenmek yok. Birçok şey gibi bu da hemen elinin altında! Son zamanlarda artan bir trendle YouTube’da yemek bloggerlarını takip edebilir ve çok basit tarifleri izleyerek öğrenebilirsin.

  • CV hazırlamayı öğren

Üniversiteye yeni başladın ya da mezun olmaya yakınsın. Hiç fark etmez, profesyonel iş hayatında CV hazırlamayı bilmemek artık mazeret kabul edilmiyor. Sen de yakın zamanda kariyer hayatına adım atacak birisi olarak özgeçmiş hazırlama tekniklerini öğrenmeden geçme! Hatta öğrendikten sonra mutlaka hazırda bir kopyan olsun. Eğer tek başına yapamayacağını düşünüyorsan okuldaki öğretmenlerinden veya daha önce özgeçmiş hazırlamış birisinden yardım isteyebilirsin. Daha da kolayı özgeçmişin nasıl hazırlandığını öğreten web sitelerden rahatlıkla bu işini de halledebilirsin.

Yaz tatilinde boş zamanını nasıl değerlendirebileceğine dair önerilerimiz bunlar.

Residorm, 22 Ağustos 2017