Öğrenci Yurdunda Kalmanın En Güzel Yanı: Oda Arkadaşlığı

Öğrenci yurdunda yaşama ayak uydurmak özellikle ilk defa evden ayrılacak olan üniversiteli öğrencilere zor gelebilir. Bu süreçte yeni insanlarla tanışıp yeni arkadaşlar edinirken, bir yandan da okuldaki derslerine yoğunlaşmak zorundasındır.

Her ne kadar zor olsa da, yurt yaşamın boyunca edindiğin kazanımlar, keyifli ve başarılı bir üniversite hayatı için önemli bir role sahiptir. Bu kazanımların en önemlisi de hayat boyu sürecek kalıcı dostluklar edinmektir.

Oda arkadaşınla sağlam bir arkadaşlık bağı kurmalısın

Sevsen de sevmesen de oda arkadaşın yurt hayatının ilk aşamasında yakından tanıyacağın ilk kişi olacak. Oda arkadaşınla daha ilk aşamada sağlıklı bir iletişim kurmak, hem üniversiteye uyumunu kolaylaştıracak hem de yurttaki zamanını daha eğlenceli hale getirmene yardımcı olacaktır.

Biliyoruz ki herkes oda arkadaşıyla iyi anlaşamayabilir; herkesin kendine has bir kişiliği ve alışkanlıkları var. Hiç tanımadığın birisi ile de bir anda çok iyi dost olamayabilirsin.

Aile psikoloğu olan Dr. Fran Walfish’in işte tam da bu konuda sana birkaç önerisi var:

  • Tevazu göster

Belki de bugüne kadar ailenin senin için hazırladığı sıcak ve güvenilir ortamdan hiç ayrılmadın ya da ailen tarafından ayrıcalıklı bir şekilde yetiştirildin. Ancak dışarıda herkesle eşit konumda olduğunu unutmamalısın. Yurttaki arkadaşlarına, daha da önemlisi oda arkadaşlarına yönelik davranışlarında tevazu göstermek insan ilişkilerinde işe yarayan bir davranış biçimidir.

  • Cömert ol

Özellikle oda arkadaşının ihtiyacı olduğunda ona yardım etmek, güçlü bir dostluğun oluşmasında ilk adımlardan biridir. Burada yardımın boyutu çok da önemli değil; diş macununu paylaşmak, sınavlara birlikte hazırlanmak ya da hastalandığında yanında olmak gibi. Önemli olan paylaşmak ve imkanlar el verdiğince yardımcı olabilmek. Unutma ki her işte olduğu gibi arkadaşlıkta da ne ekersen onu biçersin.

  • Grup aktivitelerine katıl

Eğer oda arkadaşın seni sinema, konser veya alışverişe davet ederse hemen hayır diyerek acele etme. Oda arkadaşını en iyi birlikte eğlenceli vakit geçirerek tanıyabilirsin. Özellikle öğrenci yurdunda gerçekleşen sosyal aktivitelere katılmak da geniş bir arkadaş çevresi edinmede en basit ve etkili yöntemdir. Sadece üniversite hayatında değil, geri kalan hayatında da çekingen olmak ne kariyerine ne de sosyal hayatına katkıda bulunacaktır.

  • Bir ders çalışma grubunuz olsun

Çoğu zaman ödev, proje sınav derken sıkılıp hiçbirini yapmak istemezsin. Bu durumu eğlenceli hale getirecek bir şey varsa o da arkadaşlarınla ders çalışmak. Ben tek başıma iyiyim diyorsan da kabul tabii. Ancak ortak bir çalışma grubu oluşturarak ve fikir alışverişinde bulunarak, ders çalışmayı eğlenceli bir hale getirebilmek unutma ki senin elinde.

  • Oda arkadaşınla birlikte çamaşır/temizlik/market alışverişi yap

İşte oda arkadaşlığının olmazsa olmazı. Sonuçta aynı ortamı paylaştığın bir insanla temel sorumlulukları paylaşmak kadar doğal bir şey yok.

Kaynak: https://www.forbes.com/sites/robertfarrington/2014/10/09/how-to-make-the-most-of-college-dorm-life/#4e0e99281d3e

Residorm, 25 Eylül 2017