Röportaj: Residorm Kırıkkale Yurt Müdürü Kadir İleri

Kadir İleri, Residorm ailesine sonradan katıldı ama ciddi mizacının altında yatan öğrenci dostu tavrı ile çok kısa zamanda kendisini herkese sevdirdi. Artık o da bir Kırıkkaleli. 🙂

Sizi tanımayan öğrencilerimiz için kısaca kendinizi tanıtır mısınız?
Eskişehirliyim. 39 yaşındayım. Evli ve 2 kız babasıyım. Anadolu Üniversitesi Eskişehir Meslek Yüksek Okulu Turizm ve Otelcilik programı mezunuyum. Daha sonrasında İşletme Fakültesi’nde Yönetim ve Organizyon programı lisansını tamamladım. Halen Gaziantep Zirve Üniversitesi Sağlık Kurumları İşletmeciliği Yüksek Lisans öğrencisi ve Açıköğretim Fakültesi Sosyoloji Bölümü 4. sınıf öğrencisiyim. Okumak benim en büyük hobim. Belgeli bir avcıyım. Doğayı, yürüyüşü çok severim. Koyu bir Eskişehirspor taraftarıyım. 18 yıllık bir hizmet sektörü deneyimim var. Son 10 yıldır yöneticilik yapıyorum.

Sizin üniversite yıllarınız nasıl geçti? Unutamadığınız bir anınız var mı?
Eskişehir’de okudum. Bir süre devlet yurdunda kaldım. Öğrenci evi deneyimim de oldu. Öğrencilik hayatım boyunca çalıştım ve böylece kendimi daha iyi geliştirdiğimi düşünüyorum. Öğrencilik hayatı denilince çok sosyal bir öğrenci profiline sahip değildim ve vaktim de olmadı. O dönemlerde Turizm ve Otelcilik öğrencisi olduğum için otelcilik sisteminin alt kademelerinde görev yaptım. Unutamadığım maalesef üzücü bir anım var. Öğrencisi olduğum Profesör Doktor Fermani Maviş hocamız eğitim yılının başında dersimize geldi. Ders ve sınavlarda sorumlu olacağımız kitapları açıkladı, sağlık problemlerinden dolayı çok fazla derse katılamayacağını söyledi ve gitti. Fermani Maviş hocamız kısa bir zaman içinde vefat etti. Değerli bir hocamızdı. Üniversite yıllarından hatırladığım üzücü bir anımdır bu maalesef.

Residorm’u nasıl bir marka/kurum olarak değerlen-diriyorsunuz?
Residorm iyi düşünülmüş bir proje , iyi bir marka. Öğrenciye kaliteli hizmet vermeyi hedef edinmiş bir marka. Her şey tamam değil, zaman içinde gelişecek şeyler var. Residorm yola çıkmış dev bir proje. Bu projeyi geliştirirken en çok öğrencilerimizin görüşlerinden faydalanacağız. Residorm güven veren bir marka. Biz hem öğrenciye, hem velilerimize, hem de üniversitelerimize hizmet vermeyi amaçlayan bir kuruluşuz.

Residorm’da günleriniz nasıl geçiyor, neler yapıyor-sunuz?
Günün ilk saatlerinde ilk meselemiz ekibimle beraber öğrencilerin varsa yaşadığı sorunları çözmek ve taleplerini değerlendirmek. Bizim gündemimiz ve en önemli kıldığımız şey öğrenci konforu ve rahatı. Böylece günlerimiz hep bir koşuşturma ile geçiyor. Aslında günü çok planlayamıyoruz. Günün ilerleyen saatlerinde yurt ve öğrenciler bizi şekillendiriyor. Gün içerisinde ihmal etmediğimiz saha turlarımız var. Eksikleri tespit edip sorunları ortadan kaldırma yolunda günün farklı saatlerinde mutlaka öğrencilerin yaşam alanlarını geziyoruz. Saha turlarımız ile neyi nasıl geliştirebiliriz ve daha iyi sunabiliriz görmüş oluyoruz. Bunun haricinde merkez ofis ile olan görüşmelerimiz, raporlamalarımız ve yazışmalarımız ile günün sonuna gelmiş bulunuyoruz.

Bu kadar kalabalık ve genç bir kitleyle sürekli iletişim halinde olmak nasıl bir duygu? Zorlandığınız zamanlar oluyor mu?
Her zaman… Çünkü hizmet ettiğimiz grup 18-24 yaş arası. Bu grup sorumluluklarının çok farkına varmış bir grup değil aslında. Bir yandan 18 yaşını geçmiş olmanın getirdiği rahatlık, diğer yandan sorumluluk geçişinde olan bir grup. Böyle bir grubu jenerasyon yapısı itibariyle disipline ederek, sert tedbirler ile yönetmek mümkün değil. Bu arkadaşlarımıza her şeyi anlatmak ve ikna etmek için üzerimize büyük roller düşüyor. İkna ve hoşnut olmadıkları zaman sorunların ardı arkası kesilmiyor. Bunun için birebir iletişim içerisinde bulunuyoruz. En büyük avantajımız zamanında bizlerin de öğrenci olması ve onları iyi anlıyor olabilmemiz. Bir zamanlar bizim de kanımız bu gençler gibi kaynıyordu. Tabii ki bunlar bizim için büyük avantajlar.

Yaptığınız işi sevmenize neden olan en önemli etken nedir?
Gençler bu işi daha çok sevmemize sebep olan güzel etkenler. Burada genç olduğumu ve genç kaldığımı hissediyorum, hissettiriyorlar. Gençlerle iç içe olmak çok keyifli. Zaman zaman onlarla spor yapıyoruz, sohbet ediyoruz, film izliyoruz. Gençlerle güzel etkinliklere katılmak çok keyifli. Genç kalmamı sağlıyorlar.

Öğrencilerinize vermek istediğiniz en önemli tavsiye nedir?
Tek bir tavsiye var. Bu tavsiyeyi veren tek bir kişi var. O da Mustafa Kemal Atatürk; “Yalnız tek bir şeye ihtiyacımız vardır, çalışkan olmak. Servet ve onun tabii neticesi olan refah ve saadet yalnız ve ancak çalışkanların hakkıdır.
Şu anda öğrenciler ne kadar çok zamanları olduklarının farkında değiller. İlerleyen yıllarda hayatının zorluklarıyla karşılaştıklarında öğrencilik zamanlarının ne kadar bol olduğunu anlıyorlar, anlayacaklar. Ben onlara bu eğitim dönemlerinde alt yapılarını -hem teknik hem sosyal hem de lisan yapılarını- çok iyi kurmalarını tavsiye ediyorum.

Sene içerisinde öğrencilerimizi Residorm’da neler bekliyor?
Residorm sadece bir konaklama tesisi değil. Residorm öğrenciyle etkileşim içinde olan bir konsept. Burada bizim düşündüğümüz projeler var. Sosyal projelerimiz, aktivelerimiz ve turnuvalarımız var. Eğlenceli partilerimiz olmazsa olmazlarımız arasında. Bu yıl en önemli projemiz öğrenci kulüplerimiz. 8 tane öğrenci kulübü oluşturmuş bulunmaktayız. Aslında bu projelerin nereye gideceğine öğrenciler karar verecek. Onların talepleri doğrultusunda projelerimizi renklendirmeye devam ediyoruz. Gençler bizlere ışık tutuyor. Tüm öğrencilerimizden aktif katılımlar bekliyoruz. Gençler bize her konuda güç veriyor.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Tüm öğrencilerimize tekrar “Hoş geldiniz!” diyorum. Umarım sağlıklı, başarılı, mutlu ve güzel bir yıl geçiririz. Hayatları boyunca unutamayacakları en güzel anılarını yaşamalarını temenni ediyorum. Herkese başarılı bir yıl diliyorum. Burası senin evin, burası sizin eviniz.

Residorm, 22 Mart 2016