Üniversiteye Yeni Başlayanlar İçin 8 Tavsiye

Üniversiteye yeni başlayanlar için doğru seçimler yapmak başarıya giden yolda kritik bir öneme sahiptir. Üniversite kapısına yeni ayak basacak olanlar bu makaleyi mutlaka okuyun. Basit ama etkili 8 tavsiyeden oluşan bu liste, size ilk yılınızda iyi seviyede bir tecrübe kazanmanızda yardımcı olacaktır.

  • Derslere mutlaka katıl

Kesinlikle göz ardı edilmemesi gereken bir gerçek. Üniversite her yönüyle senin için harika bir deneyim olabilir ama derslere katılmayı aksatman hatta kalman bu deneyimi senin için oldukça kötü ve stresli bir hale getirebilir. Unutma ki üniversitedeki öncelikli hedefin mezun olmak.

  • Üniversite içi etkinliklere katıl özellikle de varsa oryantasyonu kaçırma

Sıkıcı olduğunu düşünsen de dört akademik yılını geçireceğin okulunu tanıman için oryantasyon günlerini kaçırmamalısın. Bu esnada yeni insanlarla tanışabilirsin.

  • Her hafta sonu eve gitmek zorunda değilsin

Özellikle yurtlarda kalanlar için eğer yaşadığı yer de okula biraz yakınsa bu durum oldukça cazip gelebilir. Ama her hafta sonu eve gitmen okul arkadaşlarına daha fazla bağlanmanı, kampüse alışma sürecini, o ortamı evin gibi hissetmenin önüne engel koyabilir; ve alışma sürecini uzatır.

  • Risk al

Risk almak demek her zaman tehlikeye atlamak demek değildir. Üniversite yaşamında başarılı olmak istiyorsan hep alışık olduğun dünyandan ve alışkanlıklarından biraz sıyrılıp risk almalısın. Üniversite zaten bunu gerektirir. Daha önce tadına bakmadığın bir yemeği tatmak gibi basit bir şeyden tut da, başka bir ülkeden gelen birisine kendini tanıtmak gibi yeni şeyler yapmak sana özgüven kazandıracaktır.

  • Hakkında hiçbir şey bilmediğin bir konu üzerine ders al

Sadece ufkunu genişletmek için bile alanından çok farklı bir dersi alabilirsin. Örenğin Fizik öğrencisi olman Felsefe ya da Sanat Tarihi’ne ilgi duymaman gerektiği anlamına gelmez.

  • Sana söylenen her şeyi kabul etme

Okulda ilk yılın olduğu için başlarda bu durumu kontrol etmek biraz zor gelebilir. Ama eğlenceli, ilginç ve heyecan verici her şeye evet demek sıkıntıya girmene sebep olabilir. Derslerinde geriye düşebilirsin ve zamanını yönetmekte sorunlar yaşayabilirsin.

  • Yardım istemekten çekinme

Üniversite genellikle harika bir yerdir çünkü bir şekilde sana yardım edecek birileri olur. Eğer ders konusunda bocalıyorsan, öğretmeninden yardım isteyebilirsin ya da özel ders veren birisinden yardım alabilirsin. Eğer üniversiteye uyum sağlamakta güçlük çekiyorsan rehberlik merkezinden yardım isteyebilirsin. Unutma ki küçük bir sorunu çözmek büyük bir sorunu çözmekten her zaman çok daha kolaydır.

  • Bütçeni aşmamaya çalış

Üniversite öğrencileri için en önemli konulardan birisi de para yönetimidir aslında. Üniversitede dönem boyunca bütçeni sürekli kontrol edersen para konusunda çok fazla sorun yaşamazsın.

Herkese güzel dostluklar edineceği mutlu ve başarılı bir üniversite hayatı diliyoruz. J

Kaynak: https://www.thoughtco.com/tips-for-students-starting-college-793430

Residorm, 13 Eylül 2017